Sala pękała w szwach. Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował 20 lat istnienia [ZDJĘCIA]

Sala pękała w szwach. Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował 20 lat istnienia [ZDJĘCIA]

To był niesamowity jubileusz, który na sali zgromadził tłumy. 20 lat istnienia Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to piękna historia o chęci działania, zdobycia wiedzy i o zaangażowaniu. Te lata to również 10 tysięcy słuchaczy, którzy przewinęli się przez mury uniwersytetu. – Uczęszczam na zajęcia uniwersytetu od początku jego istnienia. Nie wiedziałem, że będę tak długo. Sądziłem, że albo ja umrę albo uniwersytet przestanie istnieć – mówił jeden ze słuchaczy SUTW.

Nic o nich bez nich. Seniorzy chcą działać, chcą być aktywną częścią społeczeństwa i ten jubileusz to właśnie pokazał. Pełna sala była najlepszym przykładem tego, że powstanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku to coś, czego sądeccy seniorzy chcieli i potrzebowali.

Uczelnia nasza świętuje w szczególny sposób, ponieważ udało nam się przez te 20 lat wypracować model nowoczesnej, społecznej uczelni dla seniorów, dla osób dojrzałych. Wszyscy jesteśmy z tego dumni, a i dzisiejsze święto i państwa obecność tutaj sprawia, że to wydarzenie nie ma charakteru wyłącznie lokalnego ale ogólnopolski a nawet europejski – mówiła Wiesława Borczyk.

Jednak jak to wszystko się rozpoczęło? Pomysłem stworzenia na Sądecczyźnie pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pierwszej kolejności Wiesława Borczyk podzieliła się ze swoimi koleżankami. Następnie zaczęła swoją długie, wymagające ale jakże owocne zabieganie o utworzenie takiego miejsca dla seniorów. Pierwsze zapisy okazały się niesamowitym sukcesem – na uniwersytet zgłosiło się około 500 osób. Stowarzyszenie stanęło wtedy przed trudnym wyborem – spróbować zapewnić miejsce każdemu? Poprosić część aby rekrutowali się za rok? Finalnie osoby te zostały przyjęte co do jednej. Tak rozpoczęło się to 20 lat, które przyniosło aż 10 tysięcy absolwentów.

W świętowanie tego pięknego jubileuszu włączyła się również obecna na sali pierwsza ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która przedstawiła swoje spotkania aby pojawić się w Nowym Sączu. Zwróciła ona uwagę na istotność podnoszenia tematu działalności i funkcjonalności seniorów w polskim społeczeństwie.

Polityka senioralna to olbrzymie wyzwanie. Wiemy, że Państwo jako jedni z pierwszych podjęli ten temat na forum. Dzisiaj to wyzwanie jest jeszcze większe, bo starzenie się społeczeństw będzie bardzo przyspieszać, a to oznacza, że i my musimy przyspieszyć zbudować tą politykę senioralną na wielu frontach – podkreślała Marzena Okła-Drewnowicz.

 

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

Strażacka wieża będzie wieżą widokową, a pod maślany rynek będzie można wjechać autem… Jest zielone światło dla metamorfozy tego miejsca! [ZDJĘCIA]

Reklama