Sądecczyzna. Następna grupa psich saperów wyjedzie do Ukrainy

Sądecczyzna. Następna grupa psich saperów wyjedzie do Ukrainy

psi saperzy

Za nimi specjalistyczne szkolenie. Teraz wyruszą do Ukrainy, by pomóc w znajdowaniu i unieszkodliwianiu pocisków, czy materiałów wybuchowych. Dzięki ich pracy ludność cywilna będzie mogła poczuć się choć trochę bezpieczniej. Już jutro na Sądecczyźnie odbędzie się oficjalne przekazanie kolejnych psich saperów.

Czworonogi były szkolone w Polsce, Belgii, Luksemburgu, Finlandii, na Malcie i we Włoszech. Przed nimi służba w batalionie rozminowywania działającym w ramach sił zbrojnych Ukrainy. Będzie to trzecia i do tej pory najliczniejsza grupa, która trafi za naszą wschodnią granicę.

Uroczyste przekazanie dwunastu psów odbędzie się już jutro (14 czerwca) na lotnisku w Łososinie Dolnej. W ostatnim czasie zwierzaki odbyły w Polsce dwutygodniowy turnus adaptacyjny, podczas którego mogły zapoznać się ze swoimi przyszłymi ukraińskimi przewodnikami. Ćwiczenia odbywały się między innymi na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Projekt Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) zakłada wyszkolenie w sumie 50 psów, które ruszą na pomoc ukraińskiej ludności, poszkodowanej z powodu rosyjskiej napaści. Do tej pory do Ukrainy wyjechało już kilkanaście psich saperów. Zwierzaki są dodatkowo wyposażane w urządzenia służące do wykrywania podczas przeszukiwań terenów wyzwolonych materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali podczas rosyjskiej inwazji.

– Do tej pory żaden pies nie zginął podczas wykonywania zadań związanych z wykrywaniem materiałów wybuchowych lub rozminowywaniem. Komisja Europejska dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić psom odpowiedni sprzęt ochronny, który ma chronić je podczas wykonywania obowiązków służbowych. Psy zostały wyposażone w specjalne buty, okulary oraz specjalne szelki ochronne. Dodatkowo, każdy pies został zaopatrzony w apteczkę medyczną, otrzymał specjalną budę transportową oraz dodatkowe wyposażenie i karmę na okres 1 miesiąca. Komisji Europejskiej bardzo zależy na dobrostanie zwierząt – informuje chor. szt. SG Tomasz Jarosz z Zespołu Prasowego Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

O poprzednich grupach wyszkolonych psów przekazanych na Ukrainę pisaliśmy między innymi TUTAJ.

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Reklama