Będzie mały ZUS. Od kiedy? Dla kogo? Jak jeszcze zaoszczędzić? CZYTAJ i nie przepłacaj!

Będzie mały ZUS. Od kiedy? Dla kogo? Jak jeszcze zaoszczędzić? CZYTAJ i nie przepłacaj!

Od 1 stycznia 2019 r. najmniejsi  przedsiębiorcy zapłacą niższy ZUS. Tak zdecydowali dziś parlamentarzyści. Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą pełną składkę ZUS – 1232,16 zł. Istnieje wprawdzie opcja płacenia niższego ZUS-u (wnoszącego 520 zł za ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne), ale dotyczy ona tylko osób zakładających firmę po raz pierwszy i obowiązuje przez dwa lata od jej założenia.  Dzięki przegłosowanym dziś zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od stażu firmy. Składki będą proporcjonalne do przychodu.

Z nowych regulacji skorzysta kilkaset tysięcy jednoosobowych firm. Spodziewamy się, że, oprócz niemal 200 tys. uprawnionych, wiele osób zalegalizuje prowadzoną przez siebie działalność. Wszystko dzięki temu, że nie będą już musiały płacić nieproporcjonalnie wysokich składek – mówi wiceminister Mariusz Haładyj.

Z jakich ulg można skorzystać rozpoczynając działalność gospodarczą Oto, co podpowiadają eksperci ZUS:

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą na własny rachunek przez 6 miesięcy możesz nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możesz opłacać je w niższej wysokości. Ale pamiętaj, również o tym, że ta decyzja to mniejsze świadczenie w przyszłości. Dlatego masz wybór jakie składki opłacać. Wszystko to, za sprawą „ulgi na start”- jednego z elementów Konstytucji biznesu czyli ułatwień dla przedsiębiorców.

Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat – mówi Paweł Szkalej z  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start”

„Ulga na start” może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj. Czyli jeśli pracę rozpoczniesz w połowie lipca z ulgi będziesz korzystał aż do końca stycznia 2019r.

Czy „ulga na start” dotyczy też ubezpieczenia zdrowotnego?

W okresie, w którym skorzystasz z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie obowiązkowe, o ile nie zawiesisz wykonywania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

O ile „ulga na start” wprowadza znaczące zmiany w związku z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zasady jej obliczania pozostają bez zmian. Będziesz mógł również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny.

Co po „uldze na start”?

Po 6 miesiącach korzystania z „ulgi na start”, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz miał możliwość skorzystania z. „małego ZUS”.

Więcej informacji można uzyskać  pod adresem www.zus.pl.

zdjęcie: pixabay

źródło inormacji: Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, ZUS

 

Reklama