Grybów. pod rynkiem ruszyło osuwisko? Mieszkańcy zastanawiają się, czy jest się czego bać

Grybów. pod rynkiem ruszyło osuwisko? Mieszkańcy zastanawiają się, czy jest się czego bać

Mieszkańcy Grybowa z niepokojem przyglądają się osuwisku, jakie powstało dwa dni temu na wysokości budynku należącego do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego Caritas Diecezji Tarnowskiej. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zakazującą użytkowania budynku. 

– Szłam mostem i usłyszałam szum, zauważyłam jak do rzeki Białej zaczyna się osuwać ziemia i cała ściana zabezpieczająca, która jak Pani widzi, obejmuje praktycznie cały grybowski rynek. Wkrótce zaczęły pękać większe skały i staczać się do koryta rzeki. Rozmawiałam z moimi sąsiadami i wszyscy niepokoimy się, bo przecież jak to ruszy, to zapadnie się cały rynek – usłyszeliśmy na miejscu od mieszkanki miasta (nazwisko do wiadomości redakcji).

Jak poinformował w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda, budynek i grunt należy do Caritas Diecezji Tarnowskiej. Obiekt, w którym obecnie znajdowały się biura, został wyłączony z użytku. Sprawę zgłoszono do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

– Osuwisko jest konsekwencją zawalenia się murów oporowych, stworzonych z kamienia naturalnego. Są tam cztery kaskadowo ułożone mury, a trzy z nich uległy zawaleniu 18 marca. Z racji tego, że w tamtym miejscu znajduje się budynek biurowo-gospodarczy, odsłoniła się część fundamentów. Dopóki nie ustabilizuje się terenu, nie będzie można użytkować budynku. Byliśmy na miejscu zaraz po katastrofie i podjęliśmy stosowne działania wynikające z przepisów – poinformował w rozmowie z naszą redakcją Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Nowosądeckiego Janusz Golec.

Jak zaznaczył, w prawie budowlanym jest cały dział dotyczący katastrofy budowlanej, który daje jasne wskazówki, co należy w takim przypadku zrobić. W związku z tym zostali powiadomieni Główny i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

– Sporządzamy ankiety, powołaliśmy komisję, która ma ustalić przyczyny katastrofy. Wydałem postanowienie i nałożyłem na właściciela budynku obowiązek przedłożenia w ciągu miesiąca do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ekspertyzy technicznej murów oporowych na długości ponad 100 metrów, czyli wszystkich, a nie tylko tego fragmentu, który się osunął. Ekspertyza będzie musiała być poprzedzona badaniami geologiczno-inżynierskimi – zaznacza Inspektor Golec.

Oprócz tego właściciele, czyli Caritas Diecezji Tarnowskiej, dostali odrębną decyzję nakazującą zabezpieczenie miejsca katastrofy, poprzez naprawę uszkodzonej kanalizacji opadowej, aby zapobiec dalszemu osuwaniu się skarpy.

– Nakazałem również naprawę rury spustowej znajdującej się w narożniku budynku oraz podłączenie do kanalizacji opadowej, która tam się znajduje, jak i również wygrodzenie miejsca katastrofy i murów od strony rzeki Biała – dodaje Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Nadzór nakazał również właścicielowi umieszczenie informacji o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia, tak w obrębie osuwiska, jak i na budynku wyłączonym z użytkowania.

– Oczekujemy na ekspertyzę. Jeśli ją otrzymam, będę podejmował dalsze decyzje – podkreśla Inspektor Janusz Golec.

Z właścicielami budynku, czyli Caritas Diecezji Tarnowskiej, w dniu dzisiejszym nie udało nam się skontaktować. Jednak jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, biura znajdujące się w obiekcie zostały przeniesione do innej lokalizacji.

Kontynuacja tematu —> TUTAJ

Fot. Paweł Sekuła

Miastu Grybów grozi katastrofa? Mieszkańcy boją się osuwiska i pytają o obwodnicę

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama