Aleksandra Świgut – nominowana w Rankingu GLG im. Danuty Szaflarskiej

Aleksandra Świgut – nominowana w Rankingu GLG im. Danuty Szaflarskiej

Osiągnięcia, w tym szczególnie w roku 2019:

Pianistka, solistka i kameralistka, asystentka w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat pod kierunkiem mgr Teresy Orchel w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Sączu, następnie kontynuowała naukę w klasie prof. Marioli Cieniawy w Akademii Muzycznej w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały i Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Doktorantka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zdobywała doświadczenie na fortepianie historycznym pod kierunkiem Katarzyny Drogosz. Uzyskała także dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak.

Była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do największych osiągnięć należą drugie nagrody na Międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim, Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. w Hamamatsu, La Chatre (przy Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nohant), Radziejowicach, Opactwie Royaumount (stypendium Fundacji Royaumount), Dusznikach Zdroju.

Współpracowała z wybitnymi muzykami i pedagogami takimi jak: Robert Levin, Malcolm Bilson, Arie Vardi, Anna Malikova, Soo-Jung Shin, Alexei Lubimov, Piet Kuijken, Tobias Koch, Andreas Staier, Katarzyna Popowa-Zydroń, Ives Henry, Krzysztof Jabłoński.

Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami: AUKSO, Orkiestrą XVIII Wieku, Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej.

Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także w duecie z siostrą – skrzypaczką Agnieszką Świgut.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting.

Na swoim koncie ma liczne koncerty zagraniczne, których nie brakowało także w 2019 r m.in: koncerty z okazji obchodów Święta Niepodległości w Ambasadzie Polski w Pekinie, Filharmonii Narodowej w Ułan Bator, na Festiwalu Chopinowskim w Dusseldorfie, Międzynarodowym Festiwalu Midis-Minimes w Brukseli, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nohant (Francja), Festiwalu Chopin nad Wodami Motławy w Gdańsku, Żelazowej Woli, Festiwalu Kolory Polski w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu organizowanym przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena i dyrektor artystyczną Elżbietę Penderecką „Wokół Elsnera” na Zamku Królewskim w Warszawie, oprócz tego koncerty w Holandii: Luthermuseum w Amsterdamie, Muzeum Old Amelisweerd, Muzeum Instrumentów Historycznych w Zupthen (Holandia), koncert symfoniczny z Helsingborg Orchestra w Helsingborg Koncerthuset (Szwecja).

Na początku stycznia 2020 zakwalifikowana została do jednego z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie. W sezonie koncertowym 2020/2021 wystąpi z Orkiestrą XVII wieku w Concertgebouw w Amsterdamie, Sinfonią Varsovią w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, a także z recitalami fortepianowymi w Londynie, Francji, Amsterdamie, Sydney, w LaVerdi w Mediolanie, Jerozolimie.

Z Sądecczyzną wiąże mnie:

Przede wszystkim rodzina: moja najserdeczniejsza przyjaciółka, największe wsparcie i wspaniały wychowawca – mamusia Maria, pracujący w pocie czoła tato Marek, wielka inspiracja – siostra Agnieszka (skrzypaczka w orkiestrze symfonicznej, kameralistka), dom rodzinny, spotkania z liczną rodziną z Kamionki Wielkiej, wspólne obchodzenie świąt, kościół Matki Bożej Bolesnej w Zawadzie i proboszcz Antoni Koterla, któremu wiele zawdzięczam (przez 20 lat wspierał mnie i moją siostrę w edukacji artystycznej, wielki przyjaciel rodziny), wędrówki po górach, wspomnienia z dzieciństwa, silnie zakorzenione poczucie lokalnej tożsamości, która objawia się równie silną nostalgią za rodzinnymi stronami…

Hobby i ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego:

Muzyka wypełnia mi prawie każdą chwilę, jest zarówno moim życiem „zawodowym” i „prywatnym”. Wolny czas poświęcam różnego rodzaju nauce – staram się w miarę możliwości doskonalić zarówno intelekt i ciało: tańczę tango, śpiewam i gram z siostrą Agnieszką, uprawiam jogę, interesuję się literaturą, poezją, uczę się języków obcych, dzielę swoją wiedzą i pasją ze studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (jestem pedagogiem), piszę pracę doktorską.

Fot. Arch. Aleksandry Świgut

Reklama