Małopolski Wyścig Górski – Austriak Riccardo Zoidl triumfatorem na Przehybie!

Austriak Riccardo Zoidl wygrał 62. Małopolski Wyścig Górski. O sukcesie kolarza grupy Team Felt-Felbermayr przesądziło wygranie 3. etapu z metą na Przehybie. Najlepszy z Polaków Piotr Pękala finiszował jako piąty, co dało mu czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Losy całego wyścigu rozstrzygnęły się podczas niedzielnego etapu, którego ostatnie 11 kilometrów prowadziło pod górę na Przełęcz Przehyba (1 150 m n.p.m.). Przed rozpoczęciem podjazdu peleton liczył jeszcze kilkudziesięciu kolarzy, ale potem dzielił się na mniej lub większe grupy.

Decydując atak niespełna 5 kilometrów przed metą wyprowadził Zoidl. Doskoczył do niego dotychczasowy lider – Węgier Marton Dina, Niemiec Jonas Rapp i Tomasz Budziński, ale nie wytrzymali tempa narzuconego przez Austriaka, który samotnie minął linię mety. 23 sekundy za nim finiszowali Dina i Rapp. Węgrowi, który w ubiegłym roku triumfował w MWG, do powtórzenia wyczynu zabrakło 13 sekund.

54 sekundy za zwycięzcą do mety dotarł najlepszy z Polaków – Pękala, który w klasyfikacji generalnej zajął 4. lokatę. Szósty był Artur Sowiński, dziewiąty Budziński, a jedenasty Michał Paluta.

W tegorocznym wyścigu wystartowało 162 kolarzy, a ukończyło 140. Najlepszym młodzieżowcem został Duńczyk Malte Hellerup (Team Aalborg), góralem – Holender Marijin Ijmker (Volharding Cycling Team), a najlepiej punktującym – Austriak Felix Ritzinger (Team Felt Felbermayr).

5.     Klaris                1.13
6.     Artur Sowiński (Polska/Voster ATS Team) 1.29.
(PAP)

Drugi etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego z Wieliczki do Nowego Targu o długości 148 km. wygrał austriacki kolarz Felix Ritzinger.  Liderem klasyfikacji generalnej został drugi na mecie Duńczyk Gustav Frederik Dahl. Etap do Nowego Targu był jedynym w tym wyścigu, który nie kończył się podjazdem. Ritzinger i Dahl zaatakowali kilka kilometrów przed metą i finiszowali z przewagą ponad dwóch minut nad kolejnymi kolarzami. Ritzinger w klasyfikacji generalnej zajmuje dopiero 94. miejsce ze stratą prawie ośmiu minut. Z goniącego peletonu najszybciej finiszował Duńczyk Mads Andersen, a za nim linię mety przekroczył Paweł Stosz. Dotychczasowy lider – Węgier Marton Dina, który wygrał prolog i pierwszy etap – został sklasyfikowany na 25. miejscu.
Wyniki 2. etapu, Wieliczka – Nowy Targ (148 km): 1. Felix Ritzinger (Austria/Team Felt Felbermayr) 3:45.05 2. Gustav Frederik Dahl (Dania/ Aritox-Carl Ras) ten sam czas 3. Mads Andersen (Dania/Aritox-Carl Ras) 4. Patryk Stosz (Polska/ Team Felt Felbermayr) 5. Lukas Kubis (Słowacja/Elkov-Kasper) 6. Bartłomiej Proć (Polska/Santic – Wibatech) wszyscy strata 2.02