120 lat „zielonej budy”. Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego świętuje! [FOTORELACJA]

120 lat „zielonej budy”. Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego świętuje! [FOTORELACJA]

Miliony napisanych kartkówek i sprawdzianów, niezliczone zadania domowe – odrobione lub nie, miliardy zapełnionych w zeszytach stron, tony zużytej kredy, tysiące zdanych matur, ale i przyjaźnie na całe życie, pierwsze miłości, wycieczki, rozwijające się talenty, ogrom wspomnień w sercach oceanu absolwentów… II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu świętuje swoje 120-lecie.

W piątkowe popołudnie spod gmachu „zielonej budy” przy ulicy Żeromskiego wyruszył Jubileuszowy Korowód. Na sądeckich plantach wybrzmiała Rota – hymn szkoły i podczas części artystycznej m.in. przybliżono wszystkim postać Marii Konopnickiej, patronki II LO.

Następnie w programie obchodów znalazła się msza święta odprawiona w kościele św. Kazimierza. Po niej przyszedł czas na uroczystą galę w MCK Sokół. Świętowanie zakończyło „spotkanie pokoleń” w auli II Liceum.

120 lat historii

Prywatna Szkoła Żeńska, która dała początek dzisiejszemu II LO w Nowym Sączu, powstała w 1903 roku z inicjatywy Wincentego Tyrana, Apolinarego Maczugi i Bronisławy Loschówny. Początkowo mieściła się w kamienicy Brachla przy ul. Matejki. W roku szkolnym 1925/1926 patronką szkoły została Maria Konopnicka.

W grudniu 1930 roku szkoła przeniosła się do nowego, piętrowego budynku.

Trudu związanego z budową placówki zadał sobie ówczesny dyrektor – Piotr Zieliński – który stanął na czele stowarzyszenia odpowiedzialnego za powstanie tej placówki oraz ówcześni profesorowie, którzy oddawali 20% swojej pensji na cele budowy” – czytamy w historii II LO.

W 1936 roku budynek przejęło Żeńskie Gimnazjum, które też przyjęło imię Marii Konopnickiej. Natomiast w 1937 roku utworzone zostało Liceum Ogólnokształcące typu przyrodniczego i humanistycznego.

Wraz z wybuchem wojny we wrześniu 1939 roku budynek szkoły zajęło polskie wojsko. Kiedy Nowy Sącz został przejęty przez siły niemieckie, w palcówce stacjonowała armia okupanta, która spaliła książki z biblioteki i wywiozła szkolne sprzęty.

Prywatne Gimnazjum Żeńskie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej zaczęło ponownie funkcjonować 1 lutego 1945 roku. Aż do odbudowy zniszczonej podczas wojny siedziby, lekcje prowadzone były w różnych miejscach miasta.

W roku szkolnym 1948/49 szkoła została upaństwowiona, a cztery lata później stała się koedukacyjna i przyjęła nazwę – Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego im. M. Konopnickiej. W końcu z powodu dużej liczby uczniów szkołę podstawową przeniesiono i  Liceum zaczęło działać samodzielnie.

W latach 1979-1991 dyrektorem szkoły był Adam Słowik, a po nim Liceum kierował Tadeusz Orlicz. W 2011 roku funkcję dyrektora „dwójki” po raz pierwszy w historii objęła kobieta – Dorota Smaga, która to stanowisko pełni do dziś.

Jak czytamy w historii szkoły: „Od 1992 r. II LO jest zrzeszone w Klubie Najstarszych Szkół Polskich (aktualnie Stowarzyszenie na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce). Od 1994r jest członkiem szkół stowarzyszonych w UNESCO. W marcu 2000 roku została wpisana w Waszyngtonie na oficjalną listę Towarzystwa National Geographic – organizacji naukowo-edukacyjnej”.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego jubileuszowego korowodu.

zdjęcia: Adrian Maraś

Historia II LO na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie szkoły.

Czyta też: 8 osób potrzebowało pomocy krynickich goprowców jednego dnia

Reklama